Friday, May 11, 2007

2007 City Championships Results

Here are the results from the 2007 City Championships.
For the 5th year in a row, Malvern has won the Flick Series point trophy for sculling, the Horvat Cup.
Below are the results from the Malvern Finals.

   Race #35, Boy's Gig/Novice Single            
                    Event 14   Final                    
Place  Lane          Name                Team            Time    Split 
  1      4   Avery Weisfeld        Pennsbury             6:01.73        
  2      3   Jack Anthony          Chestnut Hill         6:05.33    3.60
  3      5   Greg Hilditch         Malvern A             6:15.48   13.75
  4      2   Michael Bryan         Roman                 6:27.08   25.35
  5      1   Max Massey            Upper Dublin          6:33.35   31.62
  6      6   Andrew Paisley        Malvern B             7:13.27 1:11.54

   Race #37, Boy's Novice Double              
                    Event 21   Final                    
Place  Lane          Name                Team            Time    Split 
  1      3   Bill Doughty          Malvern               5:22.95        
  2      4   Alex Valiga           Haverford             5:49.72   26.77
  3      2   Will Standish         Chestnut Hill         5:55.66   32.71
  4      1   Quinn Boyes           Westfield             6:13.45   50.50
  5      6   Vincent Menechino     Don Bosco             6:35.14 1:12.19
 SCR     5   Charlie Devita        Germantown                           

    Race #51, Boy's Novice Quad               
                    Event 17   Final                    
Place  Lane          Name                Team            Time    Split 
  1      3   Mike Donohue          Malvern               5:00.95        
  2      4   Kevin Fastuca         Conestoga             5:06.23    5.28
  3      2   Matt Ryan             Haverford             5:09.54    8.59
  4      5   Christian Wedgwood    Shipley               5:14.14   13.19
  5      1   William Kanegis       Montclair             5:22.53   21.58
  6      6   Joe Baeringer         Roman A               5:27.65   26.70

    Race #63, Boy's Ltwt Double               
                    Event 25   Final                    
Place  Lane          Name                Team            Time    Split 
  1      4   Derek Porter          Conestoga B           4:47.88        
  2      3   Matt Benedetto        Malvern A             4:48.68    0.80
  3      5   Tommy Mcelwee         Conestoga A           4:49.79    1.91
  4      6   Christopher Klarich   Roman                 4:58.57   10.69
  5      1   Bob Valenti           Malvern B             4:59.88   12.00
  6      2   Pete Miller           Chestnut Hill         5:07.41   19.53

    Race #70, Boy's Varsity Single              
                    Event 16   Final                    
Place  Lane          Name                Team            Time    Split 
  1      3   Daleszandro Jasper    Roman                 5:26.12        
  2      4   Jonny Muntz           Malvern A             5:27.97    1.85
  3      1   Brian Nasca           Malvern C             5:44.72   18.60
  4      2   Dan Spieler           Haverford             5:49.80   23.68
  5      6   Chris Cosgrove        Malvern D             6:02.98   36.86
 DNF     5   Brandon Hanna         Malvern B                            

   Race #72, Boy's Varsity Double              
                    Event 24   Final                    
Place  Lane          Name                Team            Time    Split 
  1      4   Ben Grant             Haverford             4:43.90        
  2      3   Mark Borgerson        Malvern A             4:44.04    0.14
  3      1   Ben Ortiz             Conestoga             4:48.67    4.77
  4      2   Pat Quinn             Malvern B             4:57.21   13.31
  5      5   Kyle Dowd             Montclair             4:58.13   14.23
  6      6   Dan Goldstein         Don Bosco A           5:14.22   30.32

  Race #76, Boy's Varsity Quad               
                    Event 20   Final                    
Place  Lane          Name                Team            Time    Split 
  1      3   Carter Lindborg       Malvern               4:24.08        
  2      4   Daniel Bratton        Roman                 4:27.89    3.81
  3      2   Peter Stanko          Bonner                5:33.12 1:09.04

No comments: