Saturday, April 29, 2006

Cooper Cup Schedule

Here is a link to the full schedule for the Cooper cup regatta tommorow.

Here are directions to the race course.

Here are the malvern events (qualifiers). Many of them have finals later on in the day.

#1 Men's Novice Quad (3 ADV) 8:30 AM
Event 12 Heat 1

Bow# Name Team
1 Sam Ross Westfield
2 Matt Babunovic Ridgewood HS
3 Matt Rappaport Montclair
4 Christopher Wands Sagamore B
5 Sean Stewart Malvern Prep


#14 Men's JV Single (3 ADV) 10:01 AM
Event 14 Heat 1

Bow# Name Team
1 Jon Seppi Steel City RC
2 Harry Rouse GMS RC
3 Matt Grier Haverford
4 John Morrissey GMS RC
5 Joe Apathy Conestoga
6 Matt Bennedetto Malvern Prep



#15 Men's JV Single (3 ADV) 10:07 AM
Event 14 Heat 2

Bow# Name Team
1 Andrew Bor South Jersey RC
2 Bob Valenti Malvern Prep
3 Dan Goldstein Don Bosco
4 Colin Lamont Germantown Academy
5 Jose Fernandez Sagamore

#19 Men's JV Double (2 ADV) 10:31 AM
Event 18 Heat 2

Bow# Name Team
1 Brandon Hanna Malvern Prep
2 Mark Eckert Haverford
3 Nik Velez South Jersey RC
4 Tommy Mcelwee Conestoga
5 Ryan Connelly GMS RC



#20 Men's JV Double (2 ADV) 10:37 AM
Event 18 Heat 3

Bow# Name Team
1 Derek Porter Conestoga
2 Geoffrey Stafford New Canaan
3 Kyle Dowd Montclair
4 Adam Kobayashi GMS RC
5 John Selin Malvern Prep

#37 Men's Varsity Double (3 ADV) 12:19 PM
Event 32 Heat 1

Bow# Name Team
1 Nicholas Salcido Conestoga
2 John Torpy New Canaan
3 Sean Malone Navesink River
4 Ryan Watson Malvern Prep
5 Rob Goldstien Germantown Academy

#38 Men's Varsity Double (3 ADV) 12:25 PM
Event 32 Heat 2

Bow# Name Team
2 Matt Mcmanus Malvern Prep
3 Brian Severi Conestoga
4 Aj Smith Steel City RC
5 Mike Orzolek GMS RC

#80 Men's Varsity Quad 4:15 PM
Event 36 Final

Bow# Name Team
1 Owen Traynor Saugatuck RC
2 James Otwell Friends Select
3 Woody Handza Westfield
4 Ryan Coyne Malvern Prep
5 Michael Cupelli Sagamore
6 Matt Lavin Ridgewood HS

H

Tuesday, April 25, 2006

Results for 5th Flick and ISA's.

Here are the results for ISA's held up in Mercer, New Jersey. Many of the finals were cancelled due to the weather.

Here are the results for the 5th Flick:

In the JV Single Event, Bob Valenti won the race by .24 seconds with a time of 5:25.87. Matt Bennedetto came in fourth place with a time of 5:32.68.

In the JV Double Event, Brandon Hanna and Pete Glowa came in second place 5.89 seconds behind Roman, with a time of 4:50.46.

In the Novice Quad Event, Sean Stewart, Pat Quinn, Jon Muntz and Mike Bohs won their race with a time of 4:42.70, 10 seconds ahead of second place.

In the JV Quad Event, Mike Rawlings, Brian Nasca, Mark Borgerson, and Randy Scott came in second place by 1.69 seconds, with a time of 11:43.75, just behind Haverford by 1.69 seconds.

In the Lightweight Double Event, Matt McManus and Ryan Dougherty won the race with a time of 4:49.22, and John Selin and Chris Cosgrove came in second place 10.02 seconds henid them, with a time of 4:59.24.

In the Varsity Double Event, Ryan Watson and Carl Jablonski came in second place behind Chestnut Hill by 4.04 seconds, with a time of 4:49.10.

In the Varsity Quad Event, Matt Hurley, Carter Lindborg, AJ DiValerio, and Ryan Coyne won their race, beating Roman by 2.44 seconds with a time of 4:11.59.

Malvern did win the Horvat cup again this year, with the final standings for the points trophy as follows:
TOTAL
Malvern 454.00
Roman Catholic 369.00
Conestoga 276.00

Results for the 4th Flick

Here are the results for the 4th flick.

In the JV Double Event, Brandon Hanna and Matt Bennedetto came in fourth place in their heat with a time of 5:32.17 and Bob Valenti and Pete Glowa came in third place in their heat with a time of 5:23.79.

In the Novice Quad Event, Sean Stewart, Pat Quinn, Jon Muntz and Mike Bohs won their race with a time of 4:57.38, 12 seconds ahead of second place.

In the JV Quad Event, Mike Rawlings, Brian Nasca, Mark Borgerson, and Randy Scott came in third place by 4.37 seconds, with a time of 4:26.46, just behind Conestoga and Haverford.

In the Lightweight Double Event, Matt McManus and Ryan Dougherty won the race with a time of 5:13.28, and John Selin and Chris Cosgrove came in third place 17.47 seconds behind them, with a time of 5:30.75.

In the Varsity Double Event, Ryan Watson and Carl Jablonski won their race with a time of 5:01.78 , beating Roman by 3.43.

In the Varsity Quad Event, Matt Hurley, Carter Lindborg, AJ DiValerio, and Ryan Coyne won their race, beating Roman by 3.62 seconds with a time of4:24.20.

Thursday, April 06, 2006

Schedule for the Fourth Flick

Here's a link to the schedule for the Fourth Flick. All of the boy's races are after 1pm on Sunday. Here are all the Malvern Events.

#41          Boy's JV Double           1:20 PM
Event 20 Final 2
 Lane          Name                    Team            
1 Tommy Mcelwee Conestoga B
2 Kevin Hughes Roman Catholic B
3 Bob Valenti Malvern A
4 Kyle Dowd Montclair

#42          Boy's JV Double           1:25 PM
Event 20 Final 1
 Lane          Name                    Team            
2 Chris Pittman Chestnut Hill Academy
3 Derek Porter Conestoga A
4 Brandon Hanna Malvern B
5 Shane Brady Roman Catholic A

#44         Boy's Novice Quad          1:35 PM
Event 16 Final 1
 Lane          Name                    Team            
1 Gabriel Pugel Montclair
2 Don Leatherwood Chestnut Hill Academy
3 Sean Stewart Malvern
4 Drew Miller Haverford A
5 Matt Babunovic Ridgewood

#53           Boy's JV Quad            2:20 PM
Event 17 Final 1
 Lane          Name                    Team            
2 Tyler Wilkens Haverford
3 Gregory Klotzbach Conestoga
4 Mike Rawlings Malvern
5 Dan Loftus Roman Catholic

#57         Boy's Ltwt Double          2:40 PM
Event 22 Final 1
 Lane          Name                    Team            
1 Rob Goldstien Germantown Academy
2 Robbie Bickart Haverford
3 Matt Mcmanus Malvern A
4 Brian Mcmanus Roman Catholic
5 John Selin Malvern B
6 Tim Wallin La Salle

#64        Boy's Varsity Double        3:15 PM
Event 21 Final 1
 Lane          Name                    Team            
1 James Otwell Friends Select
2 Brian Severi Conestoga B
3 Ryan Watson Malvern
4 Nicholas Salcido Conestoga A
5 Nicholas Capizzi Roman Catholic

#68         Boy's Varsity Quad         3:35 PM
Event 18 Final 1
 Lane          Name                    Team            
1 Tom Samph Chestnut Hill Academy
2 Tom Caruso Haverford
3 John Cerrone Roman Catholic
4 Ryan Coyne Malvern
5 Matt Lavin Ridgewood

Results for Third Flick

Here are the results for the Third Flick Race:

In the JV Double Event, Brandon Hanna and Matt Bennedetto came in third place with a time of 5:36.6 and Bob Valenti and Pete Glowa tied for forth place with Roman with a time of 5:50.42.

In the Novice Quad Event, Sean Stewart, Pat Quinn, Jon Muntz and Mike Bohs won their race with a time of 5:04.79, 21 seconds ahead of second place.

In the JV Quad Event, Mike Rawlings, Brian Nasca, Mark Borgerson, and Randy Scott came in second place by 1.89 seconds, with a time of 5:00.8, just behond Conestoga.

In the Lightweight Double Event, Matt McManus and Ryan Dougherty won the race with a time of 5:19.14, and John Selin and Chris Cosgrove came in fourth place 14 seconds behind them, with a time of 5:34.06.

In the Varsity Double Event, Ryan Watson and Carl Jablonski won their race with a time of 5:11.86, beating Conestoga by 1.45.

In the Varsity Quad Event, Matt Hurley, Carter Lindborg, AJ DiValerio, and Ryan Coyne came in second place behind Roman with a time of 4:40.93.